Manşet Haberler - TÜRKİYE'DEHABER - TÜRKİYE'DEN DÜNYAYA HABER

Manşet Haberler


Burslu Okuyacak Tekstil Mühendisleri ARGE Merkezlerinde İstihdam Edilecek
Burslu Okuyacak Tekstil Mühendisleri ARGE Merkezlerinde İstihdam Edilecek Tekstil ve Hazır Giyim Sektörleri, bu yıl burslu şekilde Tekstil mühendisliklerine yerleşen gençleri, Araştırma Geliştirme Merkezlerinde istihdam etmek için gün saymaya başladı. Hedef, tekstil ve konfeksiyon ürünlerinde katma değerli üretimi daha yukarı taşımak.">.
22.08.2019 11:54:32
Kulaçlar Kadına Şiddete Karşı
Kulaçlar Kadına Şiddete Karşı Altı açık su yüzücüsü, Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin desteği ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’nın işbirliği ile kadına şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen ortak bir proje kapsamında Çeşme'den Seferihisar'a kadar yüzecek. ">.
22.08.2019 11:49:58
Abdürreşid İbrahim Efendi Müslümanların Gür Sesiydi
Abdürreşid İbrahim Efendi Müslümanların Gür Sesiydi Konya Aydınlar Ocağı’nda Sibiryalı âlim Abdürreşid İbrahim Efendi’yi anlatan Dr. Mustafa Güçlü, “Büyük İslâm mücahidi Abdürreşid İbrahim, Rusya Müslümanlarının gür sesiydi” dedi.">.
22.08.2019 11:37:39
Konya SGK Yeni Hizmet Binasına Taşınıyor
Konya SGK Yeni Hizmet Binasına Taşınıyor Yıllardır Kazım Karabekir Caddesi, Hava Hastanesi karşısında bulunan binada hizmet veren Konya SGK İl Müdürlüğü, Fevzi Çakmak Mahallesi Ankara Caddesi No:202 Karatay/KONYA adresinde Selçuklu mimarisine uygun yaptırılan yeni hizmet binaya taşınıyor. ">.
21.08.2019 13:27:06
Çınarlı Dürüst, Mert Ve Cesur Bir İnsandı
Çınarlı Dürüst, Mert Ve Cesur Bir İnsandı Konya Aydınlar Ocağı’nda Ermenekli Şair Mehmet Çınarlı’yı anlatan Konya Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı M. Sinan Ümit, “Mehmet Çınarlı dürüst, mert ve cesur bir adamdı” dedi.">.
21.08.2019 10:57:46
Günümüzde Yerli Turistin Tercihi Yurtdışı Seyahatleri Olmaya Başladı
Günümüzde Yerli Turistin Tercihi Yurtdışı Seyahatleri Olmaya Başladı Farklı kültürleri, dilleri ve insanları tanımak isteyen yerli turist, soluğu yurtdışı turlarında alıyor. Bu trende cevap vermek adına son dönemde muhafazakar aileler için de bir alternatif ortaya koyuldu. ">.
20.08.2019 23:27:46
Kul Remzi Kitabını İmzaladı
Kul Remzi Kitabını İmzaladı Konya’nın tanınmış şairlerinden Kul Remzi mahlaslı Mustafa Remzi Samancı ‘Can Havli’ isimli kitabının imza gününü öncekigün akşam kalabalık bir katılımla Kılıçaslan toplantı salonunda gerçekleştirdi. ">.
20.08.2019 23:12:40
Kurban Bayramı Sonrası Çöp Konteynırları Dezenfekte Ediliyor
Kurban Bayramı Sonrası Çöp Konteynırları Dezenfekte Ediliyor Seydişehir Belediyesi Ulaşım ve Temizlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından mahallelerdeki tüm çöp konteynerleri yıkanarak dezenfekte edildi.">.
20.08.2019 13:57:00
Selman Özboyacı, Sanayi Esnafını Ziyaret Etti
Selman Özboyacı, Sanayi Esnafını Ziyaret Etti AK Parti Konya Milletvekili, Genel Merkez Gençlik Kolları Yerel Yönetimler Başkanı Selman Özboyacı, Yeni Meram Sanayi’de hizmet veren esnaflarla bir araya geldi. Özboyacı, ‘‘Şehrimize hükümetimizin yaptığı hizmetlerin artması ve daha iyilerinin yapılması için hep birlikte çalışıyoruz’’ dedi. ">.
19.08.2019 18:04:50
Yeşil Çatılar Şiddetli Yağmur Ve Ani Sel Baskınlarının Etkisini Azaltıyor
Yeşil Çatılar Şiddetli Yağmur Ve Ani Sel Baskınlarının Etkisini Azaltıyor Küresel ısınmaya bağlı olarak artan şiddetli yağışlar, özellikle büyük şehirlerde ani su baskınları ve sellere yol açıyor. Uzmanlar, küresel ısınmanın olumsuz etkilerine karşı şehirlerde bitkilendirilmiş çatıların yaygınlaştırılmasını öneriyor.
Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, yeşil çatı uygulamalarının Türkiye ve dünya genelinde son dönemde artmaya başladığını belirterek, “Bitkilendirilmiş çatılar, çatı yüzeyine düşen yağmur suyunun cadde ve kanalizasyona tahliyesini bir saate kadar geciktiriyor. Yeşil çatılarla şehir sellerini önemli ölçüde önleyebiliriz. Ayrıca enerji tasarrufuna katkı sağlar, oksijen üretimini artırır, yapının yalıtım ömrünü artırır, canlılar için yaşam alanı oluşturabiliriz” dedi.
Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, son olarak İstanbul’da etkili olan şiddetli yağmurun önemli zarar ve kayıplara yol açtığını hatırlatarak, bitkilendirilmiş (yeşil) çatı uygulamalarının bu sorunun etkisini azalttığını söyledi.
Sonbahar ve kış aylarıyla birlikte yağışların artacağını belirten Şenal, yaygınlaşmaya başlayan bitkilendirilmiş çatı uygulamalarının ani sel oluşumu, ısı adaları ve küresel ısınma gibi tehlikelere karşı önleyici etkiye sahip olduğunu vurguladı.
Bilim insanları ve uzmanların küresel ısınmanın olumsuz etkilerine karşı şehirlerde bitkilendirilmiş çatıların yaygınlaşmasını önerdiğini de söyleyen Şenal şöyle konuştu:
“Bitkilendirilmiş çatı uygulamaları, çatı yüzeyine düşen yağmur suyunun cadde ve kanalizasyona tahliyesini bir saate kadar geciktirebiliyor. Bu da şehir sellerini önemli ölçüde azaltır. Yeşil çatıların yaygınlaşması, günümüz için hayati bir öneme sahip. Yeşil çatılarla her geçen gün artan şehir sellerinin etkisini azaltabiliriz.”
Enerji tasarrufu ve yalıtıma da katkı sağlıyor
Şenal, bitkilendirilmiş çatıların ani sel riskini azaltmanın yanı sıra birçok çevresel fayda daha sağladığını belirterek, yeşil çatıların faydalarını şöyle sıraladı:
     Yalıtım ömrünü uzatır.
     Enerji tasarrufu sağlar.
     Ses yalıtımı sağlar.
     Canlılar için yerleşim alanı yaratır.
     Çatılarda kullanılabilir alanlar yaratır.
     Toz emilimini artırır.
     Yağış suyu taşkınlarının azaltılmasında etkindir.
     Oksijen üretimini artırır.
     Isı adalarının etkisinin azaltılmasını sağlar.
İstanbul’da 60 bin metrekare üzerindeki binalara yeşil çatı zorunluluğu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar Yönetmeliği doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Kamu binaları da dâhil olmak üzere yeni yapılacak toplam inşaat alanı 60 bin metrekare üzerinde olan binalarda kent ekolojisini iyileştirmek, iklimsel klima etkisini kırmak, yağmur suyunu tutarak ani su baskınlarını azaltmak, inşaatların yeşil alan tahribini önlemek, nefes alınabilecek doğal bir ortam oluşturmak ve çatılarda ısı ve gürültü yalıtımını sağlamak amacıyla yeşil çatı sistemleri uygulanması zorunlu hale getirildi.
Ayrıca toplam inşaat alanı 30 bin metrekareden fazla olan binalarda teras çatı yapılmak istenmesi durumunda yeşil çatı sistemleri uygulaması şart.

Haber Merkezi">.

19.08.2019 11:59:45
Türkiye, Hava Kirliliği Ve E Kükürtdioksit (SO2) Emisyonlarında İlk 10’da
Türkiye, Hava Kirliliği Ve E Kükürtdioksit (SO2) Emisyonlarında İlk 10’da Temiz Hava Hakkı Platformu, tüm dünyadaki kükürtdioksit (SO2) emisyonları ile ilgili çarpıcı veriler içeren bir raporu dünya ile eşzamanlı Türkiye’de kamuoyuyla paylaştı.">.
19.08.2019 11:40:49
Meram Belediyesi, Kırtasiye Yardımıyla Da İhtiyaç Sahibi Ailelerin Yanında
Meram Belediyesi, Kırtasiye Yardımıyla Da İhtiyaç Sahibi Ailelerin Yanında KonyaMeram Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, eğitim gören çocukları için ihtiyaç sahibi ailelere destek oluyor. ">.
18.08.2019 17:46:15
	Yerli Ve Milli Elektrik Konya’da Üretilecek
Yerli Ve Milli Elektrik Konya’da Üretilecek Konya’da Tarımsal ve Orman atıklarından Elektrik üretilecek. Konya ve Ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak.">.
18.08.2019 17:29:55
Profesyonel Sporcu Çocukların Ayak Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!
Profesyonel Sporcu Çocukların Ayak Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler! Futbol, basketbol, tenis, voleybol gibi sporlarda altyapılar giderek daha da geniş kitlelere yayılıyor. Aileler çocuklarını spora yönlendiriyor. ">.
17.08.2019 22:05:04
Konya Emlakçılar Odası Meslektaşlarıyla Bayramlaştı.
Konya Emlakçılar Odası Meslektaşlarıyla Bayramlaştı. Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay ve yönetim kurulu üyeleri, oda binası toplantı salonunda organize ettikleri bir programla kurban bayramı sonrası meslektaşlarıyla bir araya gelerek bayramlaştı.">.
17.08.2019 14:39:52
Dünya'nın En Büyük Doğal Taş Fuarında Türkiye 1 Numara
Dünya'nın En Büyük Doğal Taş Fuarında Türkiye 1 Numara Türk doğaltaş ihracatçıları, yıllık ithalatının yüzde 12'sini karşıladıkları, en büyük ihraç pazarları Çin Halk Cumhuriyeti'nde 16-19 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı hazırlıklarına başladı.">.
17.08.2019 11:49:05
Konya Şeker Ailesi Bayramlaştı
Konya Şeker Ailesi Bayramlaştı Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki şirket çalışanları bayramlaşma programında bir araya geldi. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen bayramlaşma programı, Konya Şeker Merkez Kampüsünde yapıldı. ">.
17.08.2019 09:41:49
Nüfusumuzun Yüzde 70’ten Fazlası Yüksek Deprem Tehlikesi İle Yaşıyor
Nüfusumuzun Yüzde 70’ten Fazlası Yüksek Deprem Tehlikesi İle Yaşıyor 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 20’nci yıl dönümü vesilesiyle açıklamada bulunan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, 2019 yılında yürürlüğe giren yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası incelendiğinde nüfusumuzun yüzde 70’ten fazlasının deprem tehlikesi yüksek bölgelerde yaşamakta olduğunun görüldüğünü ve Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konutun acil olarak yenilenmesi gerektiğini vurguladı.
Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 30 yılı aşkın süredir uğraş veren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 17 Ağustos 1999’da yaşanan deprem felaketinin 20’nci yıl dönümünde deprem gerçeğini hatırlattı.">.

16.08.2019 10:09:56
Doğum Sonrası Depresyon Tedavi Edilebilir Bulgusunu Keşfetti
Doğum Sonrası Depresyon Tedavi Edilebilir Bulgusunu Keşfetti Konya Yunak’lı Bilim Adamı ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Osman Demirhan, şimdiye kadar tıpta nedeni bilinmeyen albasması depresyon hastalığının öyküsüne yönelik yeni bulguları ortaya çıkardı.">.
14.08.2019 13:28:03
İrşad Vakfı Kurbanda Tanzanya'daydı
İrşad Vakfı Kurbanda Tanzanya'daydı İrşad Dayanışma Vakfı, Kurban bayramında yine Afrika'nın güneyinde bulunan Tanzanya’daydı. Bağışçılarının desteğiyle kesilen Kurbanlar burada ihtiyaç sahibi Müslümanlara dağıtıldı.">.
14.08.2019 13:11:20
Meram Belediyespor Kung Fu Takımı Tarih Yazdı!
Meram Belediyespor Kung Fu Takımı Tarih Yazdı! Konya Meram Belediyespor Kung Fu takımı sporcuları, 30 Temmuz-04 Ağustos 2019 tarihleri arasında 12 ülkeden 570 sporcunun katılımıyla Ankara da düzenlenen Uluslararası Turnuvada gösterdikleri başarı ile yine tarih yazdılar.">.
14.08.2019 13:06:32
Kurban Derilerini Ekonomiye Kazandıralım
Kurban Derilerini Ekonomiye Kazandıralım Kurban Bayramı'nda 3 milyon 600 bin küçük ve büyük baş hayvan kesilmesi bekleniyor. Kurbanlık hayvanların derilerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüşmesi için hayvanların uygun şartlarda kesilmesi, yüzüm işlemlerinin doğru yapılması ve uygun şartlarda saklanması hayati öneme sahip.">.
13.08.2019 12:47:40
Türkiye, Global İnovasyon Endeksi’nde 49. sıraya yükseldi
Türkiye, Global İnovasyon Endeksi’nde 49. sıraya yükseldi Dünyada ülkelerin inovasyon performansını ölçen raporlardan biri olan “Global İnovasyon Endeksi” açıklandı. Türkiye bu yıl, geçen yıla kıyasla bir basamak yükselerek 129 ülke arasında 49’uncu sırada yer aldı.
">.

9.08.2019 14:14:28
Kurban Bayramı Mesajı
Kurban Bayramı Mesajı Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Kurban Bayramı'na ilişkin mesaj yayımladı.">.
9.08.2019 13:56:59
Kurban Bayramı’nda Beslenme Uyarısı
Kurban Bayramı’nda Beslenme Uyarısı Konya Numune Hastanesi Dr. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şenay Uysal Sürücü, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle et tüketiminin arttığını, doğru bilinen yanlışlardan bir tanesinin de kurbanın kesildikten sonra etinin hemen yenmesi olduğunu söyledi. ">.
9.08.2019 12:17:50
Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Yüzde Yüz Doldu
Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Yüzde Yüz Doldu Türkiye 220.’Sinin Tercihi Kgtü Tarım Ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Türkiye 671.’Sinin Tercihi Kgtü Sosyal Ve Beşeri Bilimler Fakültesi Oldu.">.
9.08.2019 11:48:57
Kritik Göreve İyi Parti Kurucusu Atandı
Kritik Göreve İyi Parti Kurucusu Atandı Yurt Gazetesi’nin verdiği habere göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye iştiraklerinden İstgüven'in genel müdürlüğüne İYİ Parti kurucuları arasında yer alan ve milletvekili adaylarından Ahmet Can Buğday'ı getirdi.">.
9.08.2019 11:44:52
Üniversite Kayıtlarına Son Gün 23 Ağustos!
Üniversite Kayıtlarına Son Gün 23 Ağustos! Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2019-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı. ">.
8.08.2019 11:25:19
Nasreddin Hoca’yı Ayağa Düşürmeyin
Nasreddin Hoca’yı Ayağa Düşürmeyin Konya Aydınlar Ocağı’nda temsili olarak Nasreddin Hoca’yı canlandıran Tiyatro Sanatçısı Ömer Kaan Bozkır, “Nasreddin Hoca’yı da ayağa düşürmeyin. Markette, düğünde dernekte, şurada burada temsili Nasreddin Hoca gördüğünüz zaman eğer lâyık değilse susmayın efendiler! Uyarın!” dedi.">.
8.08.2019 11:21:40
Konya Şeker’den Üreticiye Bayram Avansı
Konya Şeker’den Üreticiye Bayram Avansı Konuk: İstedik Ki Üreticimizin Eli Rahatlasın, Bayrama Gönlünce Hazırlansın.">.
7.08.2019 15:03:16