Neden?

Neden?

8706 (0)

Lütfullah KALELİ

Lütfullah KALELİ

Siyasal iktidara yakın bir köşe yazarı, isyan halinde, neden diye soruyor, sorguluyor, işin içinden çıkamıyor. Akıllı geçinenlere, siyasetçilere – polemikçilere, elitlere soruyor, neden Türkiye’nin yanında yer almıyorsunuz diye.
İçerdeki ve dışarıdaki gelişmelere bakıyor, yorumculara- aklı evvellere bakıyor perde arkası hesapları hissediyor ve isyan halinde yine soruyor. Küresel aklın tuzaklarını görmüş, düz mantıkla soruyor neden. 
Libya’da olanlara değiniyor, Sudanı değerlendiriyor kızgınlıkla neden diye soruyor. Akdeniz’de olanlar karşısında susarak düşmanlarımıza destek verenleri  eleştiriyor, muhafazakâr kesimin çılgınlığına, cahilliğine bakıyor yine soruyor, neden.
Cemaatleri vs. Diline dolayıp sorusunu tekrarlıyor, neden? Bu arkadaşa önerim çok dikkatli olmalı seyahat esnasında modelli arabalara binmemeli, tır kamyon çeşidi taşıtlara karşı çok özenli davranmalı. Çünkü sorularında yerden göğe kadar haklı.  Uzun süreden beri dile getirdiğim konularda sorgulama yapmış.
Hatırlatması benden koruması görklü Tanrıdan. İçeride ve dışarıda çok önemli şeyler oluyor. CIA bağlantılı vakıflarda çalışanların özel kalem müdürü olduğu, büyük şehir belediye başkanı olduğu , geleceğin Cumhur başkanı adaylığına hazırlandığı bir dönemde herkes sorgulama yapmak ve at gözlüklerini çıkarmak durumundadır.
Suriye’de olanlar, Llibya’da yaşananlar- Akdeniz’deki sürtüşmeler- Türkiye’yi tehdit edenlerin dedikleri azıcık aklı olanları çıldırtmaya yeterlidir.
Ben yazar arkadaşımı çıldırtan sorunların-soruların cevabını kısa ve özlü olarak vermeye çalışayım. Aslında yenİ sorgulamaların mihenk taşlarını bulduracak açıklamalarda bulunayım. Herkes beyin kapasitesi ölçüsünde yararlansın.
     İstiklal savaşının sonuçlanacağı yön belirmeye başlayınca, İngiliz ağzıyla konuşanların bir kısmı, Ankara’ya gelerek Kuvvacı oldular, Atatürk’ün ölümüne yakın din düşmanlığında sınırları ve akılları zorladılar, Atatürk’ün yakınına yerleştirdikleri zevatın koruması altında yine memleketin kaymağını yemeye, devletin altını oymaya başladılar,
                 Öyle zamanlar yaşandıki; Türküm diyenler tabutluklarda sorgulandı, Müslümanım diyenlerin köküne kibrit suyu ekilmeye çalışıldı. Ve bunların sorumlusu olarak Atatürk gösterildi. Nesiller boyu muhafazakâr kesimde fısıltı gazeteleri çalıştırıldı halen de çalışıyor.
Yazarın sorguladığı kesimler işte bu kesimler, dışarıdan aldıkları bir emirle bir gecede kuvvacı olan, Ankara’ya göç edenlerin devamıdırlar, yani içimizdeki düşmanlardır. Bazen hacı –bazen hoca- bazen şeyh-bazen kanaat önderi- bazen bilim adamı ve daha nice (kılıklarla)şekillerle karşımıza çıkmaktadırlar.
Sevgili yazar arkadaşım! Adamlar neden doğruyu söyleyerek yüce Türk ulusunu uyandırsınlar- neden Türk devletinin yanında yer alsınlar- Neden İslam dinine hizmet etsinler- neden insanımıza küçük bir yararları olsun. Sevgili arkadaş! Sen bu dönmelerin aşağılıkların senin beklentilerine uygun davranmaları için bir takım sebepler bulmak için araştırmalar yapmalısın, bulduğun sonuçları paylaş ki;  kültürümüz artsın. Önce en yakınındakilerden başlasan iyi olur.
Yaptığın sorgulamalarla beni bir sorumluluktan kurtardın. Bugün  bende benzer konuları ele alacaktım. Sağol.
Tarih tekrar ediyor bunu ispatlamışsın. Gelelim benim diyeceklerime: bütün felek esbabı cefasını toplayıp gelse Turan ülküsüne inanan, kızıl elmanın peşinde koşanları Tanrıdan başka kimse durduramaz-yavaşlatamaz- mutlaka içeriden ve dışarıdan birtakım teşebbüsler olacaktır. Onlar kanlı senaryoları tercih ederler. Çünkü vahşidirler. Gelecekleri- görecekleri-yaşayacakları yeni deneyimler kazanacakları günler çok yakındır. Belki, yarın .Belki, yarından da yakın..
    Çalabımız siyaset adamlarına akıl izan versin.  Çalabımız, Türk’e yar ve yardımcı olacaktır. Çünkü: Türk merttir- ihlâslıdır-Çalışkandır –metindir-Hünerlidir erdemlidir.  Gelimli gidimli dünya, son ucu ölümlü dünya, hani benim diyen bey erenler. Adı güzel kendi güzel Muhammed’e salâvat. Selam yüce Türk milletine olsun vesselam. .

Lütfullah Kaleli


Etiketler; #Neden?
Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.