İsrailin Güvenliği Ve İslam Ülkeleri

İsrailin Güvenliği Ve İslam Ülkeleri

136431 (0)

Hidayet AYTEKİN

Hidayet AYTEKİN

İsrail 1948 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden bu güne eşkıya devleti olma özelliğini korumaktadır. Ortadoğu’nun çıbanbaşıdır. Uluslarası hiç bir kuralı tanımadığı gibi her geçen gün daha da vahşileşmektedir. 
İsrail’in kurulması aşamasından bu güne kadar İslam ülkelerinin günahı yok mudur?
Vardır, hem de çok. 
Ve İsrail’in palazlanıp büyümesinde birçok İslam ülkesinin büyük katkısı vardır.
Bilerek ya da bilmeyerek ona uşaklık eden, kuvvetlenip yayılmasına hizmet eden devletler ve gruplarda bulunmaktadır. 
Haçlı zihniyeti ve ABD’nin jandarması konumundaki bu eşkıyalara hizmet etmek için Ortadoğu’daki birçok aşiretler, mezhepler ve gruplar tarihin derinliklerinden beri sıraya girmişlerdir.
Bu makalemde geçmişi fazla irdelemekten çok Arap baharı adıyla başlayan ve emperyal güçlerin projelendirdiği (BOP) Büyük Ortadoğu Projesine yer vereceğim.
Lale, sümbül ve benzeri adlarla BOP tarafından adlandırılan sözde Arap baharı, çok kısa sürede cehenneme dönüşmüştür. Zira Arap ülkeleri yıllardır diktatörler tarafından yönetiliyordu. Bu diktatörlerin halk isyanıyla yıkılması ve demokratik yönetimlerin onların yerine geçmesi gerekiyordu.
Çünkü sömürgeci zihniyet Irak’ta çok iyi bir ders almıştı. Tankla, topla, füzeyle işgali denemiş ve bu onlara pahalıya mal olmuştu. O zaman en eski bilinen modeli uygulamaya koymaları gerekmekteydi. O da böl, parçala, yönet, yut, sömür modeliydi. Hem canları yanmayacak hem de kimse uyanmayacaktı.
Öylede oldu. Kırk yıldır kol kola el ele yürüdükleri Arap liderlerini bir anda diktatör ilan ediverdiler. Kuzey Afrika’daki bu isyan kısa sürede bütün İslam ülkelerine yayıldı. Ortalık yangın yerine döndü.
Tunus, Fas, Sudan, Somali, Cezayir, Mısır, Libya, Suriye halkı ölmeden cehennemi yaşadılar. İsyanlar; gruplar, aşiretler, mezhepler savaşına dönüştü. Sinsi şeytan İsrail bu gelişmeleri zevkle izledi. Çünkü artık kuvvetli düşmanları kalmamıştı. Her İslam devleti yangın yerine dönmüş, kendi soydaşını ve din kardeşini küt bıçakla boğazlamaya başlamıştı.
Bu kargaşa ortamına Yemen’de sürüklendi. Şii Husi’ler başkenti ele geçirince ABD ve onun saz heyetinde kavalcılık yapan uşaklar bir gece 100 uçakla aniden saldırdı. Yemen yerle bir oldu. Savaş sürüyor, kazananı da olmayacak. Tıpkı Suriye’de olduğu gibi. 
Suriye’de iç savaş beşinci yılını tamamladı. Çocuklar anasız babasız, insanlar evsiz barksız kaldı. Bu ara Türkiye mülteci cenneti oldu. Arap ülkelerinde en uzun iç savaş burada sürdü. Halende devam ediyor. Çünkü Esed giderse yerine kullanabilecekleri bir uşak bulamayacak gibiler. 
Gerçi Suriye’de de emperyalist güçlere uşak olma yarışı olanca gücüyle devam etmektedir. Özgür Suriye Ordusu, IŞİD. El Nusra, El Kaide, PKK, PYD, Barzani, Talabani Yezidiler daha birçok eli kanlı grup ve örgütler sıraya girmek için çaba sarf etmektedir. 
Peki Arap cehenneminden en karlı kim çıkmıştır. 
Tabiki ABD, AB ve onun gayri meşru çocuğu İsrail karlı çıkmıştır. Çünkü İsrail’e dur diyebilecek bir güç kalmamıştır. İsrail’e karşı savaşan güçlere yardım edecek ülke ve lider de kalmamıştır. 
Hatta olaylar öyle bir boyuta ulaştı ki 40 yıldır Humeyni ve İran diye hoplayanlar bile bir anda ağabeylerinin emriyle İran’a düşman kesiliverdiler. Düşman kesildiler ama atalarımızın bizlere anlattığı “kara öküz, ala öküz, sarı öküz” hikâyesini de asla unutmamalıdırlar. 
Büyük Orta Doğu Projesi amacına ulaşmak üzeredir. İsrail bıyık altından tıs tıs gülmektedir. Siyasilerin çokça istismar ettikleri İslam ve Filistin davası artık yetim kalmıştır. Çünkü Filistin’e yardım eli uzatacak devlet de kalmamıştır. Tüm bu kargaşa ortamından İsrail karlı çıkmıştır. İslam ülkelerinden de kazanan olmamıştır. Olmayacak da.
Saygı ve sevgiyle kalınız. 

  Hidayet AYTEKİN 
 Eğitim Bilimleri Uzmanı 
alpdedeoglu60@hotmail.com

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.