Çumra’da Çatalhöyük Çocukları Projesiyle Üreten Bir Nesil Yetişiyor

Çumra’da Çatalhöyük Çocukları Projesiyle Üreten Bir Nesil Yetişiyor

Konya Çumra Belediyesi tarafından ilçede ilkokul ve anasınıfı öğrencilerine yönelik uygulanan ‘Çatalhöyük Çocukları’ projesi, çocukların erken yaşlarda becerilerine ve zekalarına olumlu yönde etki ediyor.

9552 (0)
Çumra’da Çatalhöyük Çocukları Projesiyle Üreten Bir Nesil Yetişiyor

 ‘Çatalhöyük Çocukları’ projesini okul ziyaretlerinde öğrencilere anlatan ve proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, proje kapsamında öğrencilerin oyuncaklarını kendi üretip kendilerinin sergilemesine imkan sağlayacak şekilde tasarlanan ürünlerle, pratik zeka ve kişisel gelişimlerini erken yaşlarda geliştirecek ve yeteneklerini keşfedeceğini dile getirdi. Çumra Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje çerçevesinde Sıhhiye Abdullah Akbaş İlkokulunu ziyaret eden Başkan Oflaz, özel öğrenciler ile birlikte ahşap tasarıma sahip oyuncakları yapılandırmalarına yardımcı oldu. Oflaz okul ziyaretinde, özel öğrencilerin kendi oyuncağını üretmesinden son derece mutluluk duyduklarını dile getirerek, “Engelsiz bir yaşam için öğrencilerimiz yarı yapılandırılmış ahşap oyuncakları tasarlayıp bir araya getirerek, kendi oyuncaklarını kendileri üretme fırsatı buldu. Bizler de özel kardeşlerimizi kendi oyuncağını üretirken görmekten son derece keyif duyduk ve mutluluklarına ortak olduk.” dedi. 
 “Kendi Oyuncaklarını Üreten Özel Öğrencilerimiz Üretebilmenin Farkındalığını Yaşıyor”
Proje ile geleneksel oyuncaklarımızı geleceğe taşıdıklarını ifade Başkan Oflaz, “Öğrencilerimize boş zamanlarını değerlendirme konusunda farklı beceri ve disiplin kazandırdığımıza inanıyoruz. Bu proje ile kendi oyuncaklarını üreten özel öğrencilerimiz üretebilmenin farkındalığını yaşıyor. Bu öğrencilerimizi topluma kazanım noktasında becerilerinin gelişmesini sağlıyoruz” diye konuştu. 
Öğrenciler Çatalöyük’ü Resme Aktardılar 
Proje kapsamında Çumra Belediyesi tarafından Çatalhöyük temalı resim yarışması da gerçekleştirildi. Merkez Atatürk Ortaokulunda düzenlenen yarışmada 50 öğrenci, içerisinde Çatalhöyük’teki yaşama ait figürlerin yer aldığı resimlerini sergiledi. Programda öğrencilere Çatalhöyük objelerinin yer aldığı özel tasarıma sahip yarı yapılandırılmış oyuncaklar verildi. Yarışmaya katılan öğrenciler ile bir araya gelen Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, oyuncaklar üzerinde becerilerini geliştiren öğrenciler ile sohbet ederek Çatalhöyük figürleri hakkında bilgi verdi. 
Yarışmada dereceye giren öğrencileri tebrik eden Oflaz , “Çatalhöyük temalı özgün yorumlarından oluşan çalışmaları hayranlıkla inceledik. Ayrıca Çatalhöyük figürlerinin yer aldığı yarı yapılandırılmış ahşap oyuncakları tasarlayıp bir araya getirerek kendi oyuncağını üreten öğrencilerimize ‘Çatalhöyük Çocukları’ Projemizi anlattık. İsmi 9 bin yıl öncesiyle insanlık tarihinin en eski yerleşim birimi olarak anılan Çumramızın değeri Çatalhöyük’ü, becerileri ve kendilerini ifade edebilme yetenekleri ile ortaya koyarak bizlere farklı bir bakış açısı sunan öğrencilerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.