2020 Yılı Bütçesi Rant Bütçesidir

2020 Yılı Bütçesi Rant Bütçesidir

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 2020 yılı bütçe görüşmelerinde yapmış olduğu konuşmada; memurun, işçinin, emeklinin ve asgari ücretlilerin sorunları dile getirerek, gelecek bütçenin adil olmadığını ifade etti.

9222 (0)
2020 Yılı Bütçesi Rant Bütçesidir

Yokuş “2020 yılı bütçesi saray bütçesidir. Çünkü milyonlarca çalışan ve vatandaş açlık sınırı altında inim inim inlerken saray harcamalarına bu bütçeden 3 milyar Türk lirası ayrıldı. Bu bütçe bir rant bütçesidir. Bütçede kamu-özel iş birliğinin dövize bağlı hazine garantileri artarak devam ederken halkın geçmediği köprülerden, geçmediği yollardan ve kullanmadığı havaalanlarından hatta yatmadığı hastanelerden dolayı para ödediği bir rant bütçesidir. Bu bütçe betona gömülen bir ekonominin bütçesidir. Bu bütçe tabiidir ki bir faiz bütçesidir, toplam 139 milyar TL faiz ödenecektir. Her 100 TL'lik vergi gelirimizin 18 lirası faizlere gidecektir. Bu bütçe bir borç bütçesidir. Hazinenin 2020 yılı bütçesindeki borçlanma yetkisine ilave olarak yüzde 5'lik yetki devri de söz konusudur. 154 milyar TL borç hedefi ile bir borç bütçesidir.”
              Vergi Adaletsizliği 2020 Yılı Bütçesine Girmiştir
“Bu bütçe bir vergi adaletsizliği bütçesidir. Türkiye'deki vergi adaletsizliğinin dünyada bir örneği yoktur. Gazlı içeceklere, meyve sularına özel tüketim vergisi alınırken; yatlardan, pırlantalardan hiç vergi alınmıyor. Yeryüzünde herhâlde böyle bir ülke yoktur, olması da zaten mümkün değildir.” 
2020 Yılı Bütçesinde Memur, İşçi, Esnaf, Çiftçi Ve Asgari Ücretli Yok
“2020 yılı bütçesinde maalesef işçi yok, memur yok, emekli yok, esnaf yok, çiftçi yok, yatırımsa hiç yok. Memura, emekliye, işçiye, kamu işçisine 2020 yılında tahminî enflasyon kadar artış, enflasyon farkı olursa enflasyon farkı ödenecek ama bunun dışında hiçbir şey yok. Bunun anlamı şudur: Bu saydığım gruplar refah payı alamayacaklar, resmî enflasyonun dışında bir hakları da yok amma gelin görün ki vergi dilimleri yüzünden enflasyonun altında ücret alacaklar. Yıllardır Cumhurbaşkanımız, Başbakanlarımız, bakanlarımız "Biz memuru, işçiyi, emekliyi enflasyona ezdirmedik." derler. Külliyen bir yalandır. Neden? Enflasyon kadar zam zaten sıfır zam. Kaldı ki memurların, işçilerin yıl içinde yüzde 15 olan vergi dilimi yüzde 20'ye, bazen yüzde 27'ye çıkıyor maaşlarına göre. Yani vergi dilimlerinin yükselmesi nedeniyle memurlar, işçiler her yıl yüzde 3, hatta yüzde 4 oranında enflasyonun altında ücrete mahkûm oluyor. 
“Bu durumuna karşı bir iyileştirme AKP hükümeti tarafından yapılmamıştır. Asgari ücretliden vergi alınması ve memurun, işçinin vergisi yüzde 15 oranında sabit tutulursa bu mesele çözülecektir.” 
                  65 Milyon İnsanımız Yoksulluk Sınırı Altında
“TÜRK-İŞ'in Kasım ayı açlık ve yokluk sınırı rakamlarına göre: Açlık sınırı 2.578 lira, yoksulluk sınırı 6.850 lira.  2 çocuklu bir aile 2.578 liranın altında ücret alıyorsa açlık içinde, 6.850 TL'nin altında evine maaş giriyorsa yoksulluk altında. Bizim ülkemizde şu anda 16,5 milyon insanımız açlık sınırı altında yaşıyor. 65 milyon insanımız da yoksulluk sınırı altında yaşıyor. TÜRK-İŞ'in rakamlarına göre işçilerimizin kahir ekseriyeti, emeklilerimizin tamamı, memurlarımızın ise yüzde 95'i yoksulluk sınırı altında ücrete mahkûm edilmiştir.”
                      Asgari Ücret Vergi Dışı Tutulmalıdır  
“Bugünlerde asgari ücret açıklanacak. "2020 yılında ne olsun?" söylentilerinin ardından hemen Türkiye İstatistik Kurumu yola çıktı. Dediler ki: "Biz bir hesap yaptık, 2.331 lira olsun." Yani aşağı doğru çekildi. Şimdiden milleti alıştırmaya çalışıyorlar. Asgari ücreti vergi dışı olmalıdır. Ülkemizde kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 40'lara varmıştır. Asgari ücretli çalışanları kayıt altına alınmalıdır. Ülkemizde 1 milyondan fazla kayıt dışı çalışan Suriyeliyi, Afganlıyı çalıştırmaktan vazgeçilmelidir. Ülkemizde 1 milyon 200 bin yabancı istihdamı yaparak, 1 milyon 200 bin vatandaşımız işsiz kalmıştır.”

Haber Merkezi 

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.