Ormanlarımız Kuruyor

Ormanlarımız Kuruyor

İyi Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’DE görüşülmekte olan 2020 yılı Tarım ve Orman Bakanlığının bütçe görüşmeleri hakkında söz aldı.

7805 (0)
Ormanlarımız Kuruyor

Yokuş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Genel Kurulda çarpıcı sorular sorarak şu sözlere verdi.  “Ormanlarımız bizim akciğerimizdir, millî servetimizdir. Ormanlarımızı korumak için neden seyir kuleleri yapılmaz? Neden ormanlarımızı korumak için gerekli tedbirler alınmaz? Bir orman yangını çıktığında neden hemen müdahale edilemez? Avrupa'nın en büyük özel yangın söndürme filosuna sahip olduğu bilinen Türk Hava Kurumu yerine, yangın söndürmek için neden özel şirketler kullanılır? Neden orman işçilerine sigorta hakları verilmez, imzalatılan bir sözleşmeyle ellerinden alınır? Neden orman işçileri "işveren" statüsünde değerlendirilir, işçilere tanınan haklardan yararlanamazlar, neden? 
Yokuş’tan Tarım Ve Orman Bakanına Çarpıcı Sorular
        Yokuş’un, Bakana hitaben sorduğu sorularda önemli ayrıntılar dikkat çekiyordu. İşte o sorular: “Sayın Bakanım, kesimlerde on yıllık kesim planları uyguluyorsunuz, planlar için yüz binlerce lira para harcıyorsunuz ama bu planlara uymuyorsunuz, neden? Bu Mecliste cevap verin.
    “Sayın Bakanım, yine size soruyorum: "3 kapalı orman" alanlarında tarıma ya da inşaata açtığınız alanlar var mı? Bu haberler her yerde yayınlanıyor, bunlar doğru mu? Tekrar ediyorum: "3 kapalı orman" alanlarını inşaata açtırıyor musunuz, tarıma açtırıyor musunuz? Bunlara lütfen cevap verin.” 
    “Orman Genel Müdürlüğü, hatta Bakanlık merkezinizi yönetenler sarı, yandaş bir sendikayla -TOÇ BİR-SEN denilen- el ele, paralel paralel yönetim mi yapıyor? Yoksa gerçekten doğru bir yönetim mi yapıyorsunuz?”
“Orman Genel Müdürlüğü personeli bugün huzursuz, verimsiz çalışıyor. Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nden tutun da Görevde Yükselme Yönetmeliği'ne kadar her şey arızalı.” 
                    Karapınar Kuruyor, Ağaçlarımız Kuruyor 
2004 yılında Karapınar’a yapılan Ormanımız kuruyor. Karapınar’da yaklaşık 800 bin ağaç kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.. Karapınar'ın özelliği ne? Çölleşen bir yöremiz bizim. Ağaç dikmemiz lazım, diktiğimiz ağacı korumamız lazım ama kurutuyoruz. Ama iktidarımız, ne güzel nefes diyerek 11 milyon ağaç dikiyor. Sayın Bakanım; Allah aşkına, diktiğiniz ormanları kurutuyorsunuz! "Yeniden orman dikiyoruz." diye "11 milyon fidan." "Rekor kırıyoruz!" diyerek şov yapıyorsunuz. Yapmayın bu şovları, yapmayın ya! Yapmayın bu şovları! Sayın Bakanım, kurutmayın bu ormanları, sahip çıkın Konya'ya, sahip çıkın Türkiye'ye! Sahip çıkın!

Haber Merkezi

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.