Moda'nın Mermer Konağı Görkemli Günlerine Geri Dönüyor

Moda'nın Mermer Konağı Görkemli Günlerine Geri Dönüyor

Yıllar önce prensesler ve paşalara ev sahipliği yapan, sonrasında öğrencileri ağırlayan Kadıköy Kız Lisesi’nin bahçesindeki 135 yıllık tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü İstanbul İl Özel İdaresi'nin eliyle görkemli günlerine geri dönüyor.

18233 (0)
Moda'nın Mermer Konağı Görkemli Günlerine Geri Dönüyor

Anadolu’da Haber Ajansı (an-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından proje çizimleri yapılan ve“Mermer Konak” olarak da bilinen Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, 1999 depreminden büyük zarar görmüş ve kullanılamaz hale gelmişti.

İstanbul İl Özel İdaresi’nin, İstanbul’un paha biçilmez kültür mirasını koruma ve iyileştirme çalışmaları sürüyor. Mahmut Muhtar Paşa Köşkü projesi, İstanbul İl Özel İdaresi İmar Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı Etüt Proje Müdürlüğü tarafından çizildi. Rölöve Restitasyon Restorasyon Projeleri5 No’lu Anıtlar Kurulu’na iletildi.

Mahmut Muhtar Paşa Köşkü Restorasyon Projesi, yapılan araştırmalar ve belgeleme çalışmaları sonucu oluşturulan restitüsyon projesi doğrultusunda hazırlandı.  Restorasyon projesinde, köşkün özgün malzemeleriyle ve geleneksel yapım teknikleri ile onarılıp sağlamlaştırılması ve yapıya işlevler önerilerek kullanılır duruma getirilmesi planlanıyor.

“Mermer Konak” olarak da bilinen Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, 1999 depreminden büyük zarar görmüş ve kullanılamaz hale gelmişti. Kadıköy Lisesi arazisi içinde bulunan ve yaklaşık elli yıldır Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak okul işlevini sürdürmüş olan köşk, son beş yıldır kullanılmıyor.

 

(an-ha)      .:: İ.E.T ::.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.