Şiir Siyasetin Olmazsa Olmazı

Şiir Siyasetin Olmazsa Olmazı

TYB Konya Şubesi’nin düzenlediği etkinlikte konuşan Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, şiirle siyasetin iç içe olması gerektiğini belirtti. Hasannebioğlu, “Şiir siyasetin bizzat kendisidir” dedi.

9995 (0)
Şiir Siyasetin Olmazsa Olmazı

Anadolu'da Haber Ajansı (an-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 2013 Kültürel etkinlikleri İl Halk Kütüphanesi Salonu’nda devam etti. “Şiir ve Siyaset” başlığı altında konuşan Şair Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, “Şiir, kelimelerle emperyal bir devlet kurmaktır” dedi. Programda TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu’nun yanı sıra Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Cemil Paslı, akademisyenler, edebiyatçılar ve öğrenciler katıldı.
Şiir Bilinmeyene Ok Atmaktır
Konuşmasına şair devlet idarecilerinin sözleriyle başlayan Hasannebioğlu, şiir ve siyasetin iç içe olduğunu kaydetti. Osmanlı padişahlarının pek çoğunun aynı zamanda birer sanatçı ve bazısının da şair olduğunu hatırlatan ve onlardan örnekler veren Hasannebioğlu şöyle devam etti: Herhangi bir siyasetçi, herhangi bir yerde şiir okuduğu için birkaç ay hapiste de yatsa bizim nazarımızda baş tacıdır. Şiire yakındır. Şiir o siyasetçinin hayatında bir yer tutuyorsa, mutlaka o, güzel şeyler yapacaktır. Çünkü şiir, bilinmeye ok atmaktır, geleceğe ok atmaktır. Şiir, kelimelerle emperyal bir devlet kurmaktır. Onun için şiir, siyasetin bizzat kendisidir.
Şairler Emribi’l Maruf Yapmalılar
Doğuda kan davasını bitirmek için akil insanlar, aksaçlılar heyeti kurduklarını kaydeden Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, “Adam öldürmek ancak Allah(cc)’a ait bir haktır. Bir insanı öldürdüğün zaman bütün insanlığı öldürmüş olursun. Şairler, şiirleriyle emribi’l maruf  nehyi ani’l münker’i yapmalıdırlar. İsmet Özel, İstiklal Marşı Derneği’ni kurmuş, o yönde faaliyet gösteriyor. Takdir edilecek bir şey. Sezai Karakoç, Avrupa Birliği gibi dünya Müslümanlarının birleşmesini, birlikte hareket etmesini istiyor. AB, sınırları kaldırdı, askerî gücü kaldırdı; parayı birleştirdi. Peki, biz bu birliği niye yapamıyoruz?  Kur’ân etrafında niye birleşemiyoruz? Kur’ân’dan daha başka bizi birleştirecek bir kavram, bir kelam var mı?” diye sordu.
Bu Coğrafya Barışla Kendine Gelecek Bir Coğrfya
Hayatımda kazandığı en iyi alışkanlıklardan birini Telaviv’de bir Yahudi’den öğrendiğini anlatan Hasannebioğlu sözlerine şöyle devam etti: İsrail’e gittik; adamlar yolda Tevrat okuyorlar, yürürken Tevrat okuyorlar, asansörde Tevrat okuyorlar, yürürken Tevrat okuyorlar, otururken Tevrat okuyorlar… Hemen dedim ki kendi kendime; bundan sonra her gün sabah namazından sonra bir cüz Kur’ân okuyacağım. Ve beş senedir her gün Kur’ân okuyorum. Zor gibi görünüyor ama çok kolay bir şey. Çok az zamanınızı alıyor ve hayatınızı anlamlı kılıyor. Hayatı, Allah(cc) ile anlamaya başlıyorsunuz. Olayları Allah(cc)’ın süzgecinden geçirdikten sonra algılamaya başlıyorsunuz ki; bu da hayatı  en doğru algılama şeklidir. Ne bu dünyadan kopuyorsunuz ne de ahretten kopuyorsunuz. Ne geçmişten kopuyorsunuz, ne de gelecekten kopuyorsunuz. Bu coğrafya savaşla değil, barışla kendine gelecek bir coğrafyadır. Rahmetli Özal’ın da bütün hedefi buydu. Fakat bunun Türkiye için ne kadar faydalı olduğunu anlayan cenahlar tarafından şehit edildi.
Programın sonunda TYB Konya Şubesi adına Katılım Belgesini Cumali Ünaldı Hasannebioğlu’na MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman takdim etti.

  (an-ha)           .::İ.E.T ::.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.