Seydişehir Belediyesi İlçenin Kültür Hazine Sandığını Açıyor

Seydişehir Belediyesi İlçenin Kültür Hazine Sandığını Açıyor

Konya Seydişehir Belediyesi, Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen "Seydişehir Belediyesi Yerel Dinamikler Ön Raporu" Projesine start verdi. Proje kapsamında Seydişehir'in değişik kesimlerine yönelik geniş katılımlı bilgilendirme toplantıları yapıldı.

9241 (0)
Seydişehir Belediyesi  İlçenin Kültür Hazine Sandığını Açıyor

Anadolu'da Haber Ajansı (an-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Seydişehir Belediye Düğün Salonu'nda  gerçekleştirilen toplantıların ilki  Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat,Belde Belediye Başkanları ile  köy ve mahalle  muhtarların  katılımı ile yapıldı. İkinci gün toplantısı ise Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, Sivil toplum kuruluşları temsilcileri  ve odak grupları ile  basın mensuplarına yönelik olarak  gerçekleştirildi.Tübikam Başkanı Alemdar Yalçın, Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Ulukan,Tübikam Akademi Başkan Yrd. Özer Özgüç'ün   katıldığı toplantılarda  Alemdar Yalçın projeyi anlatan bir  sunum yaptı.
Seydişehir Belediyesi   AB Proje koordinatörlüğünün  hazırladığı  Mevka tarafından kabul gören  Yerel Dinamikler Ön Raporu Projesi Tübikam (Türkiye Bilimsel Teknik Araştırmalar Merkezi) İşbirliği ile hazırlanacak. Seydişehir'in markalaşmamış, görünürlüğü olmayan tüm değerlerinin anket ve bire bir görüşmelerle ortaya çıkarıldığı toplantıdan sonra elde edilecek veriler daha sonrasındaki araştırmalar ve eylem planı  ile   oluşturulacak  nihai rapor bundan sonraki projelere bilimsel  veri oluşturması  bakımından da  son derece önem taşıyor.
Seydişehir Belediyesi  Ab Proje Koordinatörü  ve aynı zamanda Yerel Dinamikler Ön Raporu Projesinin de koordinatörü olan Filiz Şahin toplantının açılışında verdiği bilgide projenin genel çerçevesini şöyle çizdi:  "Seydişehir Yerel Dinamikler Ön Raporu Projesi  Seydişehir'in sahip olduğu yerel özelliklerin yeterince yaşanmadığından yola çıkılarak Bölge ve Türkiye düzeyinde bilinmesi,tanınması,fark edilmesi ve  markalaştırılmasının gerekliliği üzerine kurgulanmış bir  projedir. Projemiz bilimsel temellidir ve daha sonraki projelerimize de girdi sağlayarak Seydişehirle ilgili bilimsel envanter oluşturacaktır" dedi.
"Yerel Ürünlerimizin Markalaşmasını sağlayarak  Üretim ve İstihdamı Artıracağız"
Toplantıların açılış konuşmasını yapan Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir Çat;"Seydişehir Belediyesi AB Proje koordinatörlüğü kapsamında  hazırlanan projemiz ilk defa   Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.Belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz Filiz Şahin'in  başında bulunduğu AB Proje koordinatörlüğü bünyesinde hazırladığımız 14 projenin 4'ü kabul gördü.Son olarak kabul edilen Mevka destekli Seydişehir Belediyesi Yerel Dinamikler Ön Raporu  projemizin yol haritasının çizileceği bu  toplantılarla projeyi başlatıyoruz. Amacımız Seydişehir'deki  yerel dinamiklerin,sahip olduğumuz kültürel zenginliğin  harekete geçirilmesi, kayıt altına alınması  ve ilçemizin geleceğine yönelik  hem istihdam politikalarında, hem üretimde  bunların ortaya konularak ilçemizin iktisadi ve  sosyal hayatına ciddi bir katkıda bulunmasını sağlamaktır. Seydişehir yılda 3,5 milyon aracın geçtiği turizm yolu olarak nitelendirdiğimiz Konya  Antalya yolu üzerinde  olması nedeniyle stratejik bir öneme sahip. Bu nedenle buradaki potansiyelden iktisadi ve sosyal alanda faydalanabilmek  amacıyla  hayata geçireceğimiz Her Eve Bir Atölye Projesi için 15 bin metrekare  yer satın aldık.Projesini  hazırlayarak dolgusunu yaptık. Yerel Dinamikler Ön Raporu Projemizle markalaştıracağımız,öne çıkaracağımız yerel ürünlerimizin, Her Eve Bir Atölye Projemiz kapsamında satılıp sergilenmesine  olanak sağlayarak hem vatandaşlarımıza istihdam, hem de üretime katma değer kazandırma hedefindeyiz. Seydişehirimizin Türkiye  ve dünyada tanınmasını  sağlanabilecek Seydişehir’e ait yerel dinamiklerin neler olabileceğini hep birlikte belirleyerek Seydişehirimize iş ve aş sağlama çabasındayız" dedi.
 Tübikam  Başkanı Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Seydişehir'in ve  Anadolu'nun  kardeşliğin, birlik ve  beraberliğin, bize ait değerlerin oluşmasında ilk tekne olduğunu vurguladı. Seyyid Harun Veli'nin Ahmet Yesevi'yi yetiştiren Aslan Babanın torunu, Mansur Babanın oğlu olduğunu kaydeden Yalçın, Seyyid Harun Veli'nin  Horasan üzerinden Seydişehir'e Ahmet Yesevi tarafından inanç öğretmek için gönderildiğine dikkat çekti.Yalçın" Bu nedenle Seydişehir bir  inanç kaynağı ,ışık kaynağı, kardeşlik kaynağıdır.Seydişehir ve Anadolu bir hazine sandığıdır.Bu proje ile  hep birlikte Seydişehir'in  uyanmasına, manevi değerlerinin  ve yerel zenginliğinin  ortaya çıkarılmasını sağlayarak  buradaki zengin  hazine sandığının kapağını açacağız. Seydişehir'in  çeyiz sandığı içerisindeki güzellikleri, Seydişehir'in hazinelerini  ortaya çıkaracağız " dedi. Prof Dr. Alemdar Yalçın projenin hedefleri, kazandıracakları  konusunda  sunum yaptı ve  Safranbolu ve  Beypazarı örneklerini verdi.
 Toplantılara katılan Seydişehir'in odak grupları, toplantıya yoğun ilgi gösterdi. Seydişehir'deki kültürel zenginliğin ortaya  çıkarılması anlamında şehrimizde  ilk defa böyle geniş kapsamlı  bir toplantıyı  gerçekleştirilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade ettiler ve Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir Çat'a teşekkürlerini sundular. Görüşlerini sunan katılımcılar toplantı esnasında dağıtılan anketi doldurdular.
    Seydişehir Belediyesi Yerel Dinamikler Ön Projenin Amacı , Hedefi ve  Kazandıracakları
Hedefi bir ay içinde ilçenin coğrafi sınırları içinde bulunan yöreye ait özellikler ve güzelliklerin belirlenmesi ve bir rapor haline getirilmesi. Projenin  kazandıracakları ise yöreye ait gıda, el işi ve benzeri  unsurların üretilmesi tanıtılması ve yöreye ekonomik  girdi  getirecek hale getirilmesi için yapılması gereken eylem planlarının belirlenmesi.Seydişehir yerel dinamikleri olan değerlerin bölge, Türkiye ve dünyada görünürlüğünün sağlanması, diğer bir deyişle Markalaşmanın sağlanması.İlçenin ticari ve iktisadi hareketliliğin sağlanması için yönlendirici bilgi edinilmesi, sürdürülebilir olmasını sağlayıcı  yeni sosyal ve iktisadi projelerin gerçekleştirilmesidir. İlçeye yerel dinamikleri adına katma değer yaratacak çalışmaların yapılması,Seydişehir’in kalkınmasına olumlu katkılar sunacak başvuru bilgi envanteri  için tasarlanmıştır. Uzun vadeli getirisi Safranbolu ve Beypazarı örneğinde olduğu gibi Türkiye’ye ve dünyaya açılmak, tanınmak adına yapılacak çalışmaları belirlemektir. İlçenin turizm hareketliliğinin nasıl artırılacağına dair  başvuru bilgisinin nasıl kullanılabileceğini saptamak. Safranbolu ve Beypazarı örneğinde olduğu gibi Türkiye’ye ve dünyaya açılmak, tanınmak adına yapılacak çalışmaları belirlemek.İlçenin turizm hareketliliğinin nasıl artırılacağına dair  başvuru bilgisinin nasıl kullanılabileceğini saptamak.

 (an-ha)           .::İ.E.T ::.

Yorum Ekle
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.